Opony Dębica Frigo 2 165/70R13 79 T
Typ: zimowa.
Klasa: ekonomiczna – dobre osiągi, niska cena.
Marka należy do koncernu: Goodyear.
Bieżnik: kierunkowy – rzeźba bieżnika układa się w kształt litery V, przypomina też charakterystyczną jodełkę. Rozwiązanie to zapewnia bardzo dobre odprowadzanie wody i błota pośniegowego, jest to najczęściej stosowany bieżnik w oponach zimowych.
Przeznaczenie: auta osobowe miejskie, kompaktowe i klasy średniej.
Rozmiary: 13-16 cali.
Informacje o producencie: Dębica jest największą polską firmą produkującą opony. Przedsiębiorstwo jest częścią koncernu Goodyear od 1995 roku. Zaliczane jest do grona największych polskich eksporterów. Opony Dębicy spełniają wszystkie światowe wymogi i standardy dotyczące opon.
Fabryki Dębicy produkują opony różnych marek należących do Goodyeara, a są to Dunlop, Fulda i Sava. Rocznie w fabryce wytwarza się 15 milionów opon, które trafiają m. in. do Niemiec, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Turcji, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Dębica jest jednym z największych na świecie dostawcą opon dla Goodyeara.
Opis technologii: Do produkcji modelu użyto elastycznej mieszanki gumowej, która gwarantuje dobrą przyczepność w niskich temperaturach, z którymi mamy do czynienia zimą w Polsce.
Zaawansowany technologicznie system lameli poprawia panowanie nad pojazdem w trudnych warunkach. Samochód nie wpada w poślizg przy ruszaniu, hamowaniu i nagłych manewrach.
W modelu Frigo 2 zastosowano zwiększoną liczbę rowków obwodowych i poprzecznych. Woda i błoto pośniegowe są efektywnie odprowadzane spod powierzchni opony. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia aquaplaningu i snowplaningu zapewniając pojazdowi stabilność.
Bieżnik modelu Frigo 2 odpowiada oponie Goodyear UltraGrip 5, która została sprawdzona przez setki tysięcy kierowców i nagrodzona w wielu testach opon na całym świecie.
Opona Dębica Frigo 2 w rozmiarze 165/70R13 79 T , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
-
Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.
-
Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
-
Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).