Opony Yokohama W.drive V903 175/65R14 82 T
Typ: zimowa.
Klasa: wyższa (premium) – najwyższy poziom osiągów.
Bieżnik: kierunkowy – rzeźba bieżnika najczęściej stosowana w oponach zimowych, układ klocków kształtem przypomina jodełkę.
Przeznaczenie: samochody osobowe (małe, kompaktowe i klasy średniej).
Rozmiary: od 13 do 15 cali.
Informacje o producencie: Yokohama jest niezależnym producentem opon, który powstał 13 września 1917 roku w Japonii jako efekt porozumienia między Yokohama Cable Manufacturing i BFGoodrich. Swoją pierwszą syntetyczną gumę firma wyprodukowała w 1939 roku. W czasie II wojny światowej Yokohama produkowała części do samolotów, opony lotnicze oraz pracowała nad rozwojem opon samochodowych. Inwestycje przeprowadzone w latach 80. i 90. pozwoliły Yokohamie utrzymać pozycję jednej z wiodących marek na rynku opon. Aktualnie firma jest siódmym na świecie, co do wielkości, producentem technologii gumowej i drugim dostawcą opon w Japonii. Opony Yokohama wykorzystywane są przez niektóre zespoły w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, serii Intercontinental Rally Challenge, a w latach 2004-2007 były stosowane w Formule TR 2000 Pro Series.
Opis technologii: Model został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika. Takie rozwiązania zapewnia najszybsze odprowadzenie wody i błota pośniegowego. Chroni to przed niebezpiecznymi zjawiskami aquaplaningu i snowplaningu przez poprawę przyczepności w zimowych warunkach. Bieżnik opony został pokryty gęstą siecią lameli. Opona wgryza się w śnieg i chroni przed poślizgiem przy ruszaniu, hamowaniu i pokonywaniu zakrętów. Opona W.drive charakteryzuje się też niskimi oporami toczenia, dzięki czemu pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa przez samochód.
Opona Yokohama W.drive V903 w rozmiarze 175/65R14 82 T , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
-
Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.
-
Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
-
Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).