Opony Falken Azenis FK510 255/35R20 97 Y XL, MFS, ZR
Falken Azenis FK510 to opony letnie przeznaczone do mocniejszych samochodów osobowych. Sprawdzą się też w przypadku kierowców o bardziej dynamicznym stylu jazdy. Produkt pozycjonowany jest w klasie średniej (dobry stosunek ceny do jakości).
Prezentowane opony Falken Azenis FK510 są wyposażone w asymetryczną rzeźbę bieżnika. Tego typu produkty mają bieżnik podzielony na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z nich odpowiada za bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni. Nowocześnie zaprojektowane rowki zbierają i odprowadzają wodę, co przekłada się na odporność na aquaplaning i panowanie nad samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych.
Część zewnętrzna bieżnika opon Falken Azenis FK510 zapewnia maksymalną stabilność podczas jazdy na nawierzchni suchej. Na tych oponach może dynamicznie pokonywać zakręty i sprawnie manewrować w różnych sytuacjach.
Warto wiedzieć, że Falken to japońska marka opon, która powstała z inicjatywy Sumitomo. Celem była promocja opon o bardzo wysokich osiągach na rynku amerykańskim. Falken bardzo szybko odniósł tam sukces i zyskał popularność w świecie sportów motorowych i dynamicznych aut.
Opona Falken Azenis FK510 w rozmiarze 255/35R20 97 Y , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
-
Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.
-
Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
-
Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).