Opony Continental ContiCrossContact AT 235/85R16 114/111 Q C
Continental ContiCrossContact AT to letnia opona klasy premium przeznaczona do dużych samochodów z napędem na cztery koła. Rekomendowane przez producenta zastosowanie to 50% droga utwardzona i 50% teren. Model gwarantuje bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Zapewnia dokładne sterowanie nawet na grząskim podłożu. Ze względu na dobre parametry trakcyjne nawet na śniegu sprawdza się również w niższych temperaturach oraz pokrytej śniegiem drodze.
Continental ContiCrossContact AT to opona wielozadaniowa typu all-terrain. Do produkcji bieżnika użyto wysokiej jakości mieszanki gumowej wzbogaconej krzemionką, która zachowuje odpowiednią przyczepność na mokrym i śliskim podłożu. Model charakteryzuje się precyzyjnym sterowaniem na grząskim podłożu. Wyposażono go w specjalnie wyprofilowany system rowków, który zapobiega przywieraniu błota i trawy do powierzchni bieżnika. Struktura poprawia również osiągi na mokrej nawierzchni. Boczne rowki oraz pogłębiona rzeźba zapewniają odpowiednie odprowadzanie wody, a nawet błota pośniegowego oraz ochronę przed poślizgiem hydrodynamicznym. Na barkach opony umieszczono solidne bloki, które umożliwiają redukcję napięć na krawędziach bieżnika, równomiernie rozkładają naciski, a także gwarantują płynną i stabilna trakcję. Zaletą opony Continental ContiCrossContact AT jest również agresywna i atrakcyjna wizualnie rzeźba bieżnika, która podkreśla jej wytrzymałość.
Continental to jeden z przodujących dostawców produktów dla wielu dziedzin motoryzacji. Główne fabryki produkujące opony mieszczą się w Niemczech, Francji, Portugalii, Czechach i Rumunii. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1871 roku w Hanowerze. Continental trwale wpisał się w historii motoryzacji, opony Continental znalazły się na pierwszym wyposażeniu VW Garbusa.
Opona Continental ContiCrossContact AT w rozmiarze 235/85R16 114/111 Q , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
-
Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.
-
Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
-
Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).