Opony Bridgestone Turanza T001 255/45R17 98 W RUN ON FLAT *
Typ: opona letnia.
Klasa: premium – najlepsza jakość i osiągi.
Przeznaczenie: luksusowe samochody osobowe.
Bieżnik: asymetryczny – bieżnik składa się z dwóch części: zewnętrznej, która pozwala na dynamiczne pokonywanie zakrętów i wewnętrznej, która odprowadza wodę spod opony, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni.
Charakterystyka:Poprowadzone w bieżniku szerokie nacięcia gwarantują szybkie odprowadzanie wody, co chroni przed aquaplaningiem. Specjalny projekt klocków bieżnika zapewnia o 2% krótszą drogę hamowania oraz doskonałe prowadzenie. Projektanci modelu postarali się o wydłużenie czasu eksploatacji opony aż o 15% w porównaniu z poprzednim modelem – Turanza ER300. Dzięki temu zmiana opon może być wykonywana znacznie rzadziej. Używanie tego modelu opon oznacza także oszczędność paliwa dzięki zastosowanej w nim Technologii NanoPro-Tech, która pozwoliła zmniejszyć opory toczenia.
Oceny:W 2012 r. w teście opon letnich ADAC w rozmiarze 205/55 R16 V opona została określona jako produkt o zrównoważonych osiągach i niskim poziomie zużycia paliwa. Ponadto opona zajęła 2. miejsce w teście opon letnich magazynu „Auto Zeitung” w rozmiarze 185/60 R15. Co więcej, automobilklub austriacki ÖAMTC i Automobilklub Szwajcarii TCS ocenił ją jako "bardzo polecaną".
Producent: Bridgestone to japoński producent opon, którego historia rozpoczęła się dość niedawno, bo w 1925 r. Współcześnie jest to jeden z największych i najbardziej szanowanych koncernów produkujących ogumienie. Marka na stałe współpracuje z takimi producentami pojazdów, jak Honda, Yamaha czy Toyota. Bridgestone posiada jeszcze dwie mniejsze marki opon – Firestone i Dayton. Warto wspomnieć, że w latach 2007-2010 Bridgestone był wyłącznym dostawcą opon do Formuły 1.
Opona Bridgestone Turanza T001 w rozmiarze 255/45R17 98 W , zgodnie z informacją podaną przez producenta, posiada następujące parametry jezdne:
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr 1222/2009 od listopada 2012 na oponach pojawia się nowe oznakowanie w formie etykiet przyklejonych na oponie. Przepis ten obejmuje wszystkie opony do samochodów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych i dużych samochodów ciężarowych.
Na etykietach ukazane są 3 parametry: opór toczenia, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
-
Klasa A to opona najbardziej oszczędna (o najmniejszych oporach toczenia), a klasa G to opona najmniej oszczędna (o największych oporach toczenia). Wielkość oporów toczenia wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin przez samochód. Im większe opory toczenia, tym wyższe spalanie paliwa i emisja spalin.
-
Klasa A to najkrótsza droga hamowania, a klasa G to najdłuższa droga hamowania. Hamowanie na mokrej nawierzchni oznacza zdolność opony do utrzymania przyczepności na mokrej drodze. W praktyce, im lepsza klasa tego parametru, tym lepsze właściwości na mokrej nawierzchni. Jest to istotny parametr dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.
-
Hałas wytwarzany przez opony przejeżdżającego auta określany jest za pomocą symbolu fal: 1 fala to opona cicha, a 3 fale to opona głośna. Ponadto, obok pojawiają się konkretne wartości głośności opony wyrażone w decybelach (dB).