Porsche
Ferdynand Porsche założył swoją firmę produkującą samochody w 1947 roku w Gmünd w Austrii. Założyciel nie był debiutantem w branży. W 1931 stworzył biuro projektowe. W 1937 Ferdynand Porsche otrzymał z rąk Hitlera nagrodę, będącą odpowiednikiem Nagrody Nobla w dziedzinie nauki. Podczas II wojny światowej, Porsche projektował pojazdy dla wojska. W 1945 został aresztowany jako zbrodniarz wojenny. Kilka lat przed śmiercią słynnego konstruktora (1948) jego syn otworzył fabrykę nazwaną Porsche. Pierwszy model został skonstruowany w 1949 roku. Został oznaczony numerem 356. Konstrukcja w dużej mierze była oparta na Volkswagenie Garbusie. Wspólnymi częściami były między innymi chłodzony powietrzem, 4-cylindrowy silnik typu boxer oraz zawieszenie. Projekt nadwozia 356 i Garbusa pochodził od tego samego projektanta – Erwina Komendy. Ferdynand Porsche stworzył prototypy ponad 300 samochodów i uważany jest za największego pioniera tej dziedziny.
W roku 1963 został zaprezentowany legendarny model 911. Wyposażony był w 6-cylindrowy silnik własnej konstrukcji. Auto osiągnęło świetne wyniki nie tylko na torze wyścigowym, ale także w sprzedaży. W połowie lat 70. wprowadzono podział samochodów marki Porsche. Auta zostały podzielone na na małe (z silnikiem czterocylindrowym), średnie (z silnikiem sześciocylindrowym) i duże (z silnikiem ośmiocylindrowym). Mały model 924 pojawił się w 1976 i okazał się wielkim sukcesem rynkowym. Był tańszy od innych modeli, a co za tym idzie więcej osób mogło sobie pozwolić na jego zakup. Duży, ośmiocylindrowy model 928 pojawił się w 1977 roku. Był produkowany przez 18 lat, do 1995 roku, kiedy to zaprzestano jego produkcji ze względu na słabą sprzedaż.
Początek XXI w. przyniósł rozwój marki. Pojawiły się nowe modele: Porsche Cayenne Turbo S (2002 r.) oraz Porsche Carrera GT (2004 r.). Ten drugi model wyposażony był w najmocniejszy silnik w historii marki – jego moc wynosiła 605 KM! Był to także najdroższy model Porsche jaki kiedykolwiek powstał. Jego produkcja zakończyła się w 2006 roku. Z taśm produkcyjnych zjechało w sumie 1111 egzemplarzy. Model Carrera GT w znacznym stopniu przyczynił się do przyznania Porsche tytułu najbardziej prestiżowej marki motoryzacyjnej. Tytuł ten jest przyznawany przez nowojorski Luxury Institute.
Współpraca z Volkswagenem trwa do dzisiaj. W autach Porsche stosuje się do dziś wiele części od niemieckiego producenta. Model Cayenne współdzieli płytę podłogową i niektóre silniki z Touaregiem. Planowane jest także całkowite przejęcie marki przez koncern Volkswagena. 42 procent akcji zostało przejętych w 2009 roku, a pełna fuzja nastąpi pod koniec 2011 roku.
Firma może pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi. Samochody marki Porsche wygrały około 28000 rajdów i wyścigów. Porsche specjalizowało się głównie w wyścigach długodystansowych, między innymi w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, gdzie w latach 80. odniosło siedem zwycięstw z rzędu.
Popularne modele Porsche: 911, Carrera GT, Boxster, Cayman, Panamera i Cayenne.
Porsche bardzo starannie dobiera dostawców opon do swoich pojazdów. Opony te, muszą spełniać bardzo rygorystyczne warunki w zakresie swoich osiągów. Współpraca z Porsche to dla firm oponiarskich nobilitacja. Opony posiadające homologację do Porsche mają oznaczenie NO, N1, N2, N3, N4. Z bardziej znanych form współpracy z producentami opon, wymienić można:
- Michelin dostarcza opony do Porsche Cayenne (opony Michelin Diamaris)
- Dunlop dostarcza opon do Porsche 911, Boxster oraz do Porsche Caynne (modele Dunlop SP Sport 9090 oraz Dunlop Grandtrek WT M2)
- Bridgestone dostarcza modele: S02, RE050, RE050 A, S02A, ER30, Dueler HP Sport w rozmiarach od 205/50 R17, przez 255/40 R18 aż po rozmiary typu 275/40 R20. Pokrywają one zapotrzebowanie takich aut, jak: Porsche Boxter, Porsche 911, Porsche Cayman i wiele innych
- Z innych znanych marek, wymienic jeszcze można Yokohamę (modele Advan Sport V103, AVS S1-Z, AVS Sport), Pirelli (P Zero Rosso), czy Goodyeary z technologią Run On Flat czy Michelin Pilot Sport.