Hyundai
Krótko po II wojnie światowej w Korei założona została firma Hyundai Engeneering and Construction. Dwadzieścia lat później powstał koncern Hyundai Motor Co. Początkowo firma wytwarzała samochody na licencji Forda. Dopiero w 1974 wyprodukowano pierwszy własny samochód koncernu: Hyundai Pony. Przy jego projektowaniu brali udział Włosi (Italdesign) oraz Japończycy, którzy dostarczyli dla Pony elementy.układu napędowego. Cztery lata później, Pony był już sprzedawany w Europie.
Wkrótce, Hyundai rozpoczął produkcję kolejnych modeli: Granada, Excel, Grandeur, Sonata (pierwszy model klasy średniej) oraz sportowy Scoupe. Samodzielne zaprojektowanie i wyprodukowanie czterocylindrowego silnika benzynowego Alpha w 1991 roku umocniło niezależność firmy. Od roku 1993 Hyundai jest dostępny na rynku polskim.
Od końca lat 90-tych menedżerowie Hyundaia rozpoczęli proces budowy wizerunku, jako marki klasy średniej, bardziej niezawodnej i o większym prestiżu. Chcieli odciąć się od uznawania Hyundaia za markę budżetową. W 1998 roku Hyundai kupił rodzimą markę KIA. W tym samym roku firmę objął Chung Mong Koo, który był orędownikiem zmian jakościowych. Od teraz, samochody sprzedawane w Stanach Zjednoczonych miały mieć 10 letnią gwarancję. W roku 2000, 10 procent udziałów firmy wykupił DaimlerChrysler, który odsprzedał je w roku 2004. W tym samym roku, Hyundai produkował już ponad 2 miliony samochodów rocznie.
Obecnie, kondycja koncernu Hyundaia jest w dobrym stanie:
- w 2005 r. sprzedaż wyniosła 2,5 mln samochodów;
- w 2007 roku osiągnęła niemal cztery miliony, przewyższając Fiata, Chryslera, PSA / Peugeota, Nissana i Hondę;
- w 2009 roku ponad 3 mln samochodów, z czego niemal 2,5 mln wyeksportowano (w tym 570 tysięcy do Chin).
Hyundai sprzedaje swoje samochody w 193 krajach, i według badań z 2009 roku jest obecnie czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie. Marka Hyundai przestała już być postrzegana jako budżetowa. Przemyślana i długofalowa strategia odniosła oczekiwany rezultat, obecnie Hyundai plasuje się wśród marek średniej klasy. Od 2002 roku Hyundai jest oficjalnym sponsorem mistrzostw świata w piłce nożnej.
Najpopularniejsze modele: Hyundai Pony, Atos/Santro, Accent, Sonata, Elantra, i20.
Hyundai posiada w swoim dorobku wiele modeli aut osobowych, jak i aut SUV czy terenowych. Tak duża różnorodność modeli, oznacza użytkowanie wielu rozmiarów opon. Z bardziej popularnych rozmiarów wymienić można: 155/70 R13, 175/65 R14, 185/65 R14 czy 205/55 R16. Koncern Hyundai korzysta ze współpracy z producentami opon, by dostarczać opon na pierwsze wyposażenie do swoich aut. Wśród dostawców wymieńmy chociażby Bridgestone, Hankook czy Michelin. Kilka przykładów: Hyundai i30 wyposażany był w opony Hankook K415, S400, Hyundai Sonata wyposażany był w opony Hankook K406, Hyundai Accent wyposażany był w opony Michelin Energy, podobnie jak Hyundai Lantra czy Verna.