Honda
Założycielem marki, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku, był Sōichirō Honda (17.11.1906 – 5.08.1991). Jako dziecko pomagał ojcu naprawiać rowery. W wieku 15 lat opuścił dom rodzinny i zaczął pracę w warsztacie samochodowym. Przełomowym rokiem był 1947. Wówczas Honda rozpoczął produkcję roweru napędzanego silnikiem spalinowym. W 1963 r. na rynek trafił pierwszy samochód sygnowany nazwiskiem twórcy firmy – Honda T360. Było to małe auto dostawcze, którego wprowadzenie do sprzedaży okazało się wielkim sukcesem.
Dalszy rozwój przedsiębiorstwa był bardzo dynamiczny. Rok 1981 przyniósł nowatorskie rozwiązanie w postaci pokładowego systemu nawigacji, który opierał się na danych zapisanych w pamięci układu i sygnałów z żyroskopu, a nie z sygnałów satelitarnych. W 1989 r. wprowadzono do sprzedaży auta z silnikiem wyposażonym w system VTEC, czyli elektronicznie sterowanych zmiennych faz i skoków zaworów. Rozwiązanie zostało wprowadzone w japońskich wersjach Integry XSi i RSi. Europejskim modelem, który jako pierwszy został wyposażony w tą jednostkę była Honda Civic i-VT z 1991 r., gdzie silnik B16A1 osiągał 150 KM przy 7600 obr/min. Wysokoobrotowy silnik cechował się niskim zużyciem paliwa oraz pozwalał na osiągniecie 100 km/h w czasie niewiele przekraczającym 7 sekund. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w silnikach Hondy. Najbardziej zaawansowaną technologicznie wersją obecnie jest silnik DOHC VTEC. Aktualnie Honda produkuje rocznie najwięcej silników na świecie. Ich liczba to około 25 milionów.
Honda bardzo intensywnie inwestuje w rozwój nowoczesnych i ekologicznych technologii. Wprowadza do swoich konstrukcji wiele rozwiązań pozwalających na zasilanie ich paliwami alternatywnymi. Rozpoczęło się od Hondy Civic GX zasilanej sprzężonym gazem ziemnym. Coraz bardziej popularne stają się pojazdy z silnikami hybrydowymi (elektryczno – benzynowymi). Honda wprowadziła taki napęd już w 1999 roku w modelu Insight. Charakteryzował się on niewielkim spalaniem. W teście na autostradzie osiągnął imponujący wynik 3,4 litra na sto kilometrów. Kolejnym modelem z napędem hybrydowym była Honda Civic. Popularny „Obywatel” napędzany jednostką elektryczno - benzynową miał swoją premierę w 2002 r. Z kolei Honda FCX Clarity, w porównaniu do jednostek hyrbydowych gdzie poziom spalin jest bardzo mały, zanieczyszczeń nie produkuje w ogóle. Dzięki wykorzystaniu wodorowych ogniw paliwowych, jedynymi produktami spalania są ciepło i woda.
Obecnie firma zajmuje się także produkcją motocykli, skuterów, silników, robotów, samolotów i motorowerów.
Popularne modele produkowane do teraz: Honda Accord, Honda City, Honda Civic, Honda Civic Type R, Honda Crossroad, Honda CR-Z, Honda CR-V, Honda FR-V, Honda FCX Clarity, Honda Insight, Honda Inspire, Honda Jazz, Honda Legend.
Honda współpracuje z większością producentów opon na świecie, w zakresie sprzedawania swoich aut z ich oponami na pierwszym wyposażeniu. Spójrzmy na kilka przykładów. Honda FCX została wyposażona w model Yokohama E105 w rozmiarze 215/60 R16. Pierwsze Hondy Civic jeździły na oponach Bridgestone RE88 GZ w rozmiarze 195/60 R15 lub Bridgestone ER30 w rozmiarze 205/55 R16. Z kolei w Hondzie Accord wykorzystano modele Bridgestone RE040 w rozmiarze 225/45 R17, a w samochodach Honda S2000 użyto RE050 w rozmiarze 245/40 R17. Koncern współpracował również z firmą Dunlop. Na pierwszym wyposażeniu Hondy Civic w różnych wersjach (DX, EX/LX oraz hybrydy) znalazły się opony Dunlop SP20 w rozmiarach 14 i 16 calowych. Honda CR-V posiadał na seryjnym wyposażeniu opony Grandtrek ST20.