Chevrolet
Firma Chevrolet powstała w roku 1911. Założył ją kierowca wyścigowy Louis Chevrolet wraz z utalentowanym biznesmenem Williamem Durantem (późniejszy założyciel koncernu General Motors). W roku 1918 Chevrolet został włączony do kompanii motoryzacyjnej General Motors.
Koncern General Motors rozwijał się bardzo intensywnie i już wkrótce wraz z Fordem, był w ścisłej czołówce motoryzacyjnych potęg Stanów Zjednoczonych. W roku 1923 koncern GM otworzył swoją siedzibę w Europie, w Kopenhadze. Niedługo po tym, koncern rozwijał swoją ekspansję w kolejnych krajach europejskich, otwierając swoje przedstawicielstwa w Niemczech, Austrii, Rosji, na Węgrzech, Czechosłowacji, a także w krajach skandynawskich i bałtyckich, także w Polsce. Ekspansja oznaczała również wchłanianie kolejnych marek (Opel, Holden). Jeszcze w 1928 r. w Warszawie uruchomiona została pierwsza fabryka montująca pojazdy koncernu General Motors. W okresie powojennym, w wyniku działań zimnej wojny, Chevrolet wycofał się ze wschodnio europejskich rynków.
W 1953 roku na rynku pojawił się najsłynniejszy model Chevroleta Corvette. Pierwszy model nosił nazwę Corvette C1 i dostępny był nielicznym, ze względu na swoją wysoką cenę. Corvette doczekała się wielu wznowień, reedycji i modyfikacji (Corvette C2, Corvette C3, Corvette C4, Corvette C5, oraz Corvette C6, produkowana od 2005 roku) Wszystkie modele charakteryzowały się mocnymi silnikami i sportowym wyglądem. Popularność Corvette znacząco wpłynęła na pozycję marki na amerykańskim rynku. W 1963 roku co dziesiąty pojazd sprzedawany w Stanach Zjednoczonych pochodził z fabryki Chevroleta.
Od 2004 na rynku europejskim zaczęły pojawiać się pojazdy Daewoo pod marką Chevroleta. W tym samym roku, GM kupił razem z Daewoo zakłady FSO na warszawskim Żeraniu. Wznowiona produkcja modeli Chevrolet (dawnych modeli Daewoo) przynosiła skutek poprzez eksportowanie ich do wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Chevrolety produkowane są w kilkunastu krajach, między innymi w Rosji, Japonii, Chinach, Argentynie, Brazylii, Meksyku. Koncern przechodził kilkakrotnie fazy kryzysu, z których największy miał miejsca w latach 2004 – 2005.
Z ciekawostek, warto dodać, że modele Chevrolet wielokrotnie wygrywały amerykańskie wyścigi NASCAR.
Nieprzerwanie od roku 1955 produkowany jest silnik Chevroleta small-block engine V8 (silnik V8 z małym blokiem) Każda z firm koncernu GM (Buick, Cadillac, Oldsmobile i Pontiac) korzystała z tej jednostki w swoich konstrukcjach. Chevrolet jako fenomen, pojawiał się w piosenkach wielu wykonawców, m.in.: The Beach Boys, Elton John, Prince.
Z popularniejszych modeli, produkowanych współcześnie wymienić można:
- Chevrolet Aveo,
- Chevrolet Captiva,
- Chevrolet Corvette,
- Chevrolet Cruze,
- Chevrolet Lacetti,
- Chevrolet Spark II,
- Chevrolet Matiz.
Chevrolet jest producentem aut osobowych, terenowych i aut sportowych. Taka duża gama produktowa to spore pole do popisu przy współpracy z producentami opon. Rynek amerykański zdominowany został przez koncern Bridgestone, który dostarcza swoje opony na pierwsze wyposażenie do wielu modeli Chevroleta.
Modele Chevroleta dostępne na rynku europejskim posiadają najczęściej typowo europejskie rozmiary, jak 155/65 R13, 155/80 R13, 195/55 R15 czy 205/55 R16. Chevrolet, jak każda firma motoryzacyjna, współpracuje z wieloma firmami z branży oponiarskiej, m.in.: koreańską firmą Hankook (Chevroler Aveo z oponami Hankook K702 155/80 R13 Chevrolet Lacetti z oponami Hankook K406 w rozmiarze 185/65 R14) czy francuskim Michelin (Chevrolet Aveo: Michelin Energy 185/60 R14, Chevrolet Lacetti: Michelin Energy 175/70 R14).